Soğan salatası gribe karşı

Sağım solum önüm arkam çok yaşa! herkes grip bugünlerde…büroda, yemekte, metroda, otobüste, sporda, kursta hapşuu hapşuu …iyi yaşayın , çok yaşayın, sağlıklı yaşayın!

Fransızlar birinci aksırıkta dileklerin gerçek olsun, ikinci aksırıkta aşkların gerçek olsun, üçüncü aksırıkta da ebediyyen sürsün (aşkların) diyorlar…ne hoş değil mi. Her toplumun beklentileri farklı.

Aksırmak (Hapşırmak), burun zarının ve nefes verme kaslarının sarsıntılı bir hareketiyle havayı bir anda ağızdan ve burundan dışarı atmak şeklinde meydana gelen fizikî bir olaydır.

Genellikle vücudun hafifleşmesine, rahatlamasına, dinçleşmesine, bazı mikropların bu yolla vücuttan atılmasına ve sağlıklı olmasına yarar. Aksırma anında büyük bir gürültü ve ağızdan etrafa tükürük yayılabileceği için, aksıranın eliyle veya daha iyisi mendille ağzını kapatarak, bunlara engel olması gerekir.

Ben güneşe doğrudan bakınca da aksırırım. Okulda yaramazlık olsun diye karabiberi havaya körükleyerek herkesi aksırtmak gibi bir yaramazlığı en azından 1 Nisan şakası diye yapanlarınız vardır. Alerjik bünyeleri toz, koku, polen gibi farklı etmenler de aksırtabilir.

Soğan, bu grip mevsiminde hastalıklarla mücadele etmek için harika bir malzeme. Bizim çocukların müzik öğretmeninin evinde, odalarda soğan bulundururlardı mikroplara karşı… Hatta yine bir kış ben, başucuma evdekilerden grip bulaşmasın diye, belki faydası olur düşüncesiyle kesilmiş soğan koymuştum, tabii sabaha kadar aksırıktan değilse bile kokudan mahvoldum…

Bugün size tam da grip mevsiminde bolca tüketmeniz için, soğan salatası tarifi vermek istiyorum.Tabii ayıklarken gözleriniz yanabilir, bunun için de ya musluğu biraz akıtın ya da en iyisi yüzücü gözlükleriniz varsa, komik olur filan demeden onları giyiverin. Tabii o sırada kapı çalarsa açıklaması size kalmış!

Sağlıklı günler dileklerimle!

Hazırlanışı: 20 dakika

Malzemeler:

2 baş soğan piyazlık doğranmış (ben kırmızı soğanı tercih ediyorum ama her türlü soğan ile yapabilirsiniz)

1/2 demet maydanoz ince kıyılmış

1 çorba kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı sumak

1 tatlı kaşığı pul biber

1 limonun suyu

1/2 kahve fincanı zeytinyağı

Yapılışı:

Doğranmış soğanları tuz ile ovun sonra yıkayıp süzün. Baharatları, maydanozu, limonsuyu ve zeytinyağını ekleyip karıştırarak servis yapın. Afiyet olsun!

“Soğan salatası gribe karşı” için 4 yorum

  1. Bu aralar gribe karşı ekstra bir şeylere ihtiyacımız var gerçekten. Çok teşekkürler paylaşım için Hülya Hanım. 😊

  2. Soğan salatası bizim memlekette adana kebap ve ciğerin yanında mutlaka yenir.Ben balığın yanınada yapıyorum çok yakışıyor, tavsiye ederim deneyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir