Sonu tatlı biten bir gençlik masalı !

Bir zamanlar bir ülkede büyükçe bir şehirde bir grup kadın yaşarmış. Bu kadınlar yıllar geçtikçe yaşlanacaklarına gençleşirlermiş.O yüzden grubun adı gençlik olmuş… Çocukları büyümüş, bazıları torun sahibi olmuş,kocaları yaşlanmış ama onlar şen şakrak hayata neşeyle yaklaşıp, yaş aldıkça bilgileri yaşanmışlıkları arttıkça, etraflarına ışık saçarcasına daha da gençleşmişler.

İşte, evde, okulda, hastanede, kantinde, inşaatta, araştırma merkezinde , fabrikada, denetimde yıprandıkça bir araya gelip birbirlerine gençlik bulaştırıp, yiyip içip, sohbet ederlermiş. Bu görüşmelerde  kah memleketi kurtarır, kah kadın haklarını konuşurlar, kah hamam kültürünü tartışır, kah leopar desenli iç çamaşırı sektörünü keşfeder, kah masal anlatırlarmış.

Grubun üyeleri çok renkliymiş: kimi dans eder, kimi kayak yapar, kimi yolculuklara çıkar, kimi  konserlere gider, kimi çini boyama yapar, kimi çocuk doğurtur, kimi uyuşturucu mücadelesi verir, kimi girişimcilik rekorları kırar, kimi eğitim verir, kimi gönüllü sosyal çalışmalara katılır, kimi araba üretir, kimi masal yazar  sonra yine bir araya gelip yaşadıklarını gördüklerini birbirlerine anlatır daha de gençleşip şenlenirlermiş. Neticede tüm bunları “yapan da kadın yaptıran da” * derlermiş

Kültürleri derin, dostlukları yıllanmış, üretkenlikleri yoğun, yardımseverlikleri mütevazi bu gurubun bir araya gelmek için bir rutinleri olsa da, bir araya gelemeyen üyeleri ile de gönül bağlarını korur her daim bıraktıkları yerden dostluklarına devam ederlermiş.

Günlerden bir gün yine rutin toplantılarının birinde yeni yılda hediye değiş tokuşuna karar vermişler. Çeşitli merhaleler atlatarak kime kimin hediye alacağına dair bir çekiliş yapmışlar.

Herkes sürprizlerini hazırlamış, hazırlıklar tamamlanmış beklenen güne günler kala  herkes sabırsızlanıyor, ev sahibesini de bir telaş almaya başlıyormuş. Ev sahibesi kaynak göstererek seçtiği milli mönüyü belirlemiş. Kuru fasulye pilav, turşu, ayran mı başka bir içecek mi derken sıra gelmiş tatlıya … karar verilmiş ev baklavasına!

Baklava mı o da ne nasıl yapılır derken akıllarına bunu Huli hanıma sormak gelmiş. Huli hanım hemen tarif verir mi “siz bu kadar bilgili , görgülü kadınlarsınız biraz kaynak araştırın” demiş ve onlara bir bilgi yarışması düzenlemiş… ev baklavası nasıl yapılır diye, ama malzemeleri söylemiş yine de:

3 yumurta  “sağlıklarını önemsesinler diye”

1 su bardağı süt “çocukluklarını unutmasınlar diye”

1 su bardağı sıvı yağ “ilişkilerini canlı tutsunlar diye”

1 adet kabartma tozu “dostlukları artsın diye”

1 yemek kaşığı sirke “kötü kokular yaymasınlar diye”

yarım çay kaşığı tuz “tadları kaçmasın diye”

6 su bardağı un “saçları ağırsa da önemsemesinler diye”

içi için:

kırılmış ceviz “çetin karakterleri olsun diye”

açmak için

mısır nişastası “ailelerini birbirine bağlasınlar diye”

şerbeti için;

4 bardak şeker “hayattan zevk alsınlar diye”

5 bardak su “ciltleri kurumasın diye”

bir kaç damla limon suyu “gençlik vitamini olsun diye”

üzeri için:

300g tereyağı “fazlalıkları hayatlarından atsınlar diye”

Ev sahibesi de çeşitli kaynakları araştırmış, üniversite hocalarına sormuş, yüce google a sormuş bu ev baklavası hangi eve göre olacak, çin evi mi ,türk evi mi, fransız mı, iskoç mu, şu mu, bu mu derken bir karara varmış ve girişmiş baklavayı hazırlamaya. Her gelene farklı bir baklava yapmaya karar vermiş. Gece gündüz uğraşmış öyle biribirinden hem tadı hem şekli farklı kişiye özel baklavalar yapmış ki eşi benzeri yokmuş bu baklavaların.

O buluşmada çekilişler yapılmış her bir açılan pakette bir kahkaha tufanı eşliğinde güvenilir kaynaklara göre hazırlanmış yiyecekler yenilmiş. Baklavanın tadı kırk yıl gençliğin damağında kalmış hiç unutamamışlar. Böylece onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine…

Kaynakça:

1.kaynak M (patent hakkına sahipmiş)

2.kaynak N (oy birliği ile ona mal olmuş)

“Sonu tatlı biten bir gençlik masalı !” için 3 yorum

 1. Canim tariflet ve masallar harika , okurken gem sonunu merak ediyorum hem de hic bitmesin istiyorum. Bunlari kesknlikle bir kitap haline getirmelisin, ellerine diline saglik.

 2. Canım benim şimdi fırsat buldum okumaya.
  Bu kadar mı güzel derlenir ve anlatılır, hepimizi de ne güzel yerleştirmişsin hikayeye…
  Harikasın👍💕kutluyorum😘
  Devamını bekliyorum hikayelerinin
  Bizde malzeme çooookkkkk😂😂😂

 3. Çok güzel ve tatlı usluple masal anlatıyorsun, elimde olsa çocuk olacağım yeniden.. öpüyorum seni canım benim…😃😚

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir