Su içmenin de bir ritüeli var!

“AQUA GODIUM TIBI DAT”

Su masallarda akışkan özelliği ile ruhu sembolize ediyor ve bizim duygularımızı ifade eden dişil tarafımız. “AQUA GODIUM TIBI DAT” su size hayat verir sözü yaşam enerjisini, canlılığı temsil ediyor.

Evet Fransa’nın les Vosges bölgesindeki Contrexeville kasabasında su tadımcıları konfederasyonu ile tanıştım ve su tadımcısı ünvanına kavuştum…

Bu kasaba bir termal kasaba şifalı sularını içerek hem zayıflıyor hem de kaplıcalarında banyo yaparak güzelleşiyorsunuz. Doktor tavsiyesi ile belediye tesislerinde katıldığınız kürde değişik kaynaklarda farklı bileşenlere sahip suları belirlenen saatlerde ve miktarlarda içmeniz gerekiyor. Contrexeville belediyesi çok faal. O kasabadaki tüm oteller ve restoranlar “saveur minceur ” yani zayıflatan lezzetler şartnamesini imzalamış.

Contrexeville'in doğal güzellikleri
Contrexeville’in doğal güzellikleri

Belediye salon sporları, müzik, bilgilendirici konferanslar, gülme yogası, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları gibi aktiviteler ile kür için gidenlere hayatlarında bambaşka bir deneyim yaşatıyor.

Otellere gelince birçok küçük otel var makul fiyatlı, ama benim kaldığım otel en eski ve en özel olanı bence. Çünkü orada otel sahiplerinin müşterisi değil konuğu oluyorsunuz. Hôtel de Lorraine in sahibi aynı zamanda şartnamede yer alan zayıflatan lezzetler  kitabını da yazmış çok başarılı bir ahçı. Eşi ise her müşteri ile tek tek ilgilenen başarılı bir turizmci. İşte tek yabancı olduğum için o kasabada her yıl sadık müşterilere yönelik düzenlenen su tadım törenlerine beni aday gösterdi.

Contrexeville su tadım töreni
Contrexeville su tadım töreni

Törene gelince: üstlerinde pelerinler başlarında tüylü geniş şapkalar olan yaşlı kadın ve erkeklerden oluşan bir kortej tüm kasabayı dolaşarak su kaynağının etrafında toplanıyor. Uzun kıvrık bir ti borusu üflenerek tören başlıyor. Önce baş tadımcı gümüş kupada suyu tadıyor ve latince yüzyıllardır devam eden ritüel kelimelerini telaffuz ediyor, sonra sırayla tüm adaylar kendilerine verilen kupadaki suyu tadıyorlar ve yorumlarınıza göre tadımcı ünvanına sahip olmaya hak kazananana konfederasyon başkanı madalyayı takarak onurlandırıyor.

Bu güzel kasabadan hem çok güzel bir tatil yapmış, hem forma girmiş hem de su tadımcısı ünvanına sahip olmuş olarak ayrıldım 21 günün sonunda, tabii tanıştığım tüm fransız dostlarımla yaptığım sohbetler, çevre gezilerinin ve de edindiğim güzel zayıflatan yemek tariflerinin tadını da hatırımda ve defterimde koruyarak.

Tabii sizlere ara ara o tarifleri de aktaracağım ilerdeki yazılarımda. Ama siz siz olun sakın susuz kalmayın çünkü su size hayat verir!

“Su içmenin de bir ritüeli var!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir