Taze simit var!

@_atakanday_

Osman eğitim fakültesinden evvelki yıl mezun olmuş, askerliğini yapıp şehre dönmüştü. Sınavlara girmiş atamasını beklerken, eve destek olmaya simit satıyordu.

O sabah erkenden kalktı. Hızla hazırlandı üstünü giyindi, tıraş oldu. Annesinin hazırladığı kahvaltıyı keyifle yedi. Anasının hayır duasını alıp güne başladı. Seyyar arabasının tekerlerini kontrol etti, zincirini yağladı. Arabanın vitrinini parlattı. Vitrinin içini temizledi. Annesinin akşamdan yıkayıp ütüyle kuruttuğu önlüğünü beline geçirdi ve yola koyuldu.

Abdal fırınında odun ateşinde pişmiş çıtır çıtır simitlerin kokusu, tüm havayı sarmıştı. Günaydın Osman dedi fırıncı Kamil. 60 tane mi yine? Evet dedi Osman, aldığı simitlerin parasını ödedi özenle bir bir tezgaha yerleştirdi ve deniz kenarına doğru taze simit vaaarr diyerek yürümeye başladı.Sabah okula giden çocuklar, işe koşturan insanlar yollardaydı.  Bir bir simitlerini satmaya başladı.

Başı örtülü, romatizmaları olduğu anlaşılan bir kadın, zorla adım atarak iki kız torunun elini sıkı sıkı tutmuş yürüyordu. Çıtır simitlerin kokusunu alınca kızlar simit alalım mı diye sevinç ile kadına döndüler. Kadın elini cebine attı sadece 1 lirası vardı. Büyük torunun eline verdi hadi gidin alın ama bölüşün dedi. Kızlar sevinç ile koşmaya başladılar. Küçük kız önce daireyi ben ısırıcam ama, diye tutturdu. Abla olan, parayı avucunun ortasında sıkı sıkı tutuyordu.

Osman’ın yanına geldiler, amca 1 simit dedi büyük olan kız ve avucunu açıp parayı uzattı. Küçük kız sevinçle ve umutla elini uzattı. Lakin ablasının  simiti alır almaz, ağzına götürmesiyle ısırmasının bir olacağını nerden bilebilirdi. Hayal kırıklığıyla çemkirdi hani önce ben ısıracaktım diye. Ablası sinsi bir gülümseme ile simiti ona uzattı ve geri çekti. Bi kovalamaca başladı aralarında. Neyse dedi daha fazla üzmeye gelmez sonra evde cezası da var. Hevesini aldığı simiti ufaklığa uzattı. Salya sümük ağlayan küçük simiti aldı ağzına götürdü adeta çiğnemeden yuttu. :Bir yandan da seni anneanneme şikayet edeceğim diye mızıldanıyordu.

Tüm bu sahne boyunca oturduğu banktan onları izleyen kadın tatlı tatlı gülüyordu. Çocukluk işte hey gidi yıllar hey.

Osman taze simit var diye çığırarak yoluna devam etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir