Tehlikeli tarif : Isırgan otu çorbası

Isırıyor evet dikkat ama önlemleri alırsanız uğraşmaya değer!

Yıllar önce Bursa da henüz FSM bulvarı yeni yapılmışken küçük bir işletme vardı, ev yemekleri yapan. Sahibesi çevreye duyarlı biriydi, her ürünü organik idi. İşte o dükkanda ısırgan otu çorbası içmeye gitmek bir heyecan, çorbadan size de kalmış olması bir şans idi. Ve masaların üzerinde de bu çorbanın tarifi yazardı. Sonra maalesef o marifetli hanımın rahatsızlığı nedeniyle orası kapandı. Ama çorbanın tadı damağımızda kaldı.

Isırgan otu bahar aylarında çiçek açan dikenli bir bitki. Köylü pazarlarında satılıyor. Aman sakın çıplak elle tutmayın çünkü sonuç çok acılı olabilir : kaşıntı ve yanma başlatıyor ciltte. Ama eldiven ile tutup gerekli temizleme işlemlerinden sonra yılda en az bir kere tüketilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü sağlık açısından bir çok derde deva: idrar yolu, böbrek, bağırsak, kan hastalıkları, cilt, saç gibi birçok şeye iyi geliyor. Ama gene de çok tüketmeyin kullandığınız ilaçlarla uyumunu araştırmadan, her bitkide olduğu gibi.

Ben yeşil yaprakları eldivenle ayıklayıp, sirkeli suda beklettikten sonra haşlıyorum ve blender ile öğütüyorum. 1 pişirimlik porsiyonlar halinde bölüp donduruyorum ısırgan otu özünü. Yılda 2-3 kez çorbasını yapıyorum.

Bu çorba oldukça lezzetli ve faydalı olduğu için sizinle de tarifini paylaşmak istiyorum.

Malzemeler:

2 çorba kaşığı tereyağ

4 çorba kaşığı şehriye

4 çorba kaşığı un

1/2 litre süt

1 litre ısırgan otu özü

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı tarçın

1 çay kaşığı toz zencefil

1/2 çay kaşığı karabiber

Yapılışı:

Tereyağını eritip un ve şehriyeyi kavurun. Isırgan otu özünü ilave edip yumurta çırpma teli ile sürekli karıştırın ki dibi tutmasın. Sütü ilave edin karıştırmaya devam edin. Kaynamaya başlayınca tuz ve baharatları ekleyin. Servise hazır.

Umarım bu faydalı tarifi beğenmişsinizdir. Sağlıklı günler dilerim.

“Tehlikeli tarif : Isırgan otu çorbası” için bir yorum

  1. Babaannem ısırgan otu yemeği yapardı. Ispanak semiz otu yemeği gibi olurdu. En son çocukken yediğimi hatırlıyorum. Şu an görsem tanımam:) Hatırlattığınız iyi oldu en kısa zamanda anneme ısmarlayacağım:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir