Tevatür ailesinin masalı

Bir varmış bir yokmuş. Karlı bir yılbaşı akşamı tevatür isimli bilge kişilerden oluşan geniş bir aile huliler ülkesine doğru yola çıkmış. Az gitmişler uz gitmişler dere tepe düz gitmişler ve Huli hanımın evine varmışlar.

Bir de gelmişler ki bu özel gecede yiyecek fazla bir şey yok. Huli hanım bahçesindeki hindiyi kesmeye kıyamamış bunun yerine sebzeli döner hazırlamaya koyulmuş. Ama tevatüre göre yeni yılda sofrada hindi olur diye onu kanatlı hindi biçimindeki tel bir sepete doldurmaya karar vermiş. Yanına da kestane ağacından topladığı kestanelerle bir pilav yaparım demiş.

Tevatür ailesinin baş konuğu Şakir ağa biber dolma komutanı olarak ordularına çok lezzetli biber dolması hazırlatmış.

Ak saçlı çılgın babaanne  nohutları ezip humus yapmaya koyulmuş. Saz çalan eşi ise sazlıklardan salataları toplayıp başlamış doğramaya.

Keçi sakallı birader evinde aslan besliyormuş. Onun sütünü sağıp getirmiş. Eşi tiyatrocu hanım ise çiğ köfte hazırlamak için yardıma koyulmuş.

Fenerli damat formasını giymiş başlamış kestane kebap hazırlıklarına. Madalyalı koşucu eşi ise güzelim sebzeleri ayıklamaya başlamış zeytinyağlı yemek pişirmek için.

Huli hanımın ev halkı ise hummalı bir hazırlık içindeymiş. Eşi şömine için baltasıyla odunları yarmaya koyulmuş. Kızı sofraları kurmuş. Oğlu yaramaz köpeklerini yılbaşı için süslemiş.

Derken akşam olmuş. Kurulmuşlar hep beraber sofraya , başlamışlar yiyip içip eğlenip yıllanan dostluklarını tatlı bir sohbet ve müziğin eşliğinde pekiştirmeye. Derken yemişler, tombalalar oynanmış, göbekler atılmış veee  geri sayım başlamış . 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0   hoşgeldin  2017…. Mutluluk sağlık getir tevatür ailesine, yeni yılda torunların en sağlıklısını, damat ve gelinlerin en hayırlısını, diplomaların en güzelini, sınavların en güzel sonuçlarını, gezilerin en eğlencelilerini, ve dostluğumuzun en unutulmaz anılarını getir bize diye dileklerde bulunup sarılmışlar birbirlerine. Tevatür ailesinin büyümüş ergenleri her ne kadar dışarıda vakit geçirmek için truva atının altında çaça yapsalarda kalpleri Huliler ülkesindeymiş! Yollamışlar taaa oralara iyi dileklerini!

Bu tevatür ailesinin masalı bitmez ama şimdilik bu kadarrrr……

“Tevatür ailesinin masalı” için 2 yorum

  1. Binbir gece masallarinin icinde, uzun zamandir yuzume konmamis bir gulumseme bu site. Huli hanima kocamannnn sevgiler, hayat hep güzel olsun. Tebrikler 👏🏻👏🏻👏🏻

  2. Harikasın Hülya cığım, bir masal bu kadar güzel anlatılır,kalemine diline sağlık.Dilekler cuk diye oturmuş umarım tevatür ailesi olarak tüm dileklerimiz gerçekleşir.Sevgiler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir