Ton Balığı Köftesi & Her zaman için dostuz

Prinkipo mezeleri İstanbul Büyükada’da meyhanesi de olan Fıstık Ahmet Tanrıverdi’nin kitabı.Henüz kendim yerine gidemedim ama eşim kitabını hediye etti ve ben de harika meze tarifleri ile bu şekilde tanıştım.

Alfa Yayınları  Fıstık Ahmet

Sizlere bu siteden onun tariflerinden bazılarını verdim, mesela zaman ve somon yazımda, daha da vereceğim…bugün ise son yarışmamıza konu olan ton balığı köftesinin tarifini yazacağım. Ben yaptım: kolay ve lezzetli! Bir ara sıcak olarak, sunabilirsiniz misafirlerinize. Mesela dostlar ile oturulan bir sofrada, fonda “Amigos para siempre” müziği eşliğinde…

Nerden aklına geldi diyeceksiniz? Son zamanlarda André Rieu konserlerinin müptelası oldum, şu an da ekranda bir görsel, işitsel şölen var “her zaman için dostuz” demek olan bu şarkıyı izlemenizi tavsiye ederim: Amigos para siempre

Son zamanlarda senfoni orkestralarının akibeti ile çeşitli söylentiler dolaşıyor. Düşünmek bile istemiyorum, o yüzden daha bir heyecan ile bekliyorum ekim ayını, Bursa’nın güzide orkestrasının sezon açılışını. Hepimiz destekleyelim lütfen: yapacağımız bir bilet alıp, eşimizi ve dostumuzu da organize ederek, kendimize haftada bir gün bir ayrıcalık yaşatmak, perşembe akşamlarımızı bir şölene çevirmek. BBDSO Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestramızı yaşatmak!

Cinderella

Bu konserler müzik dışında aynı zamanda görsel bir şölen demiştim; aynı İpek Alpan Akhtar’ın seramik bebekleri gibi, güzel ve alımlı sanatçılar, şık kıyafetleri ile sanatsal becerilerinin yanı sıra müthiş bir ambians ta yaratıyorlar. Gece bitmesin istiyorsunuz. Maestronun bageti eşliğinde, orkestra sanatçıları enstrümanlarını dile getiriyor, o harmoni ve notalar sizi o haftaki tüm stresinizden , dertlerinizden, düşüncelerinizden sıyırıyor; ruhunuz dinleniyor, serotonin seviyeniz artıyor. Müziğin evrenselliği ile farklı çağlar, farklı kültürler, farklı duygular arasında yolculuk yapıyorsunuz.

Nerden geldik buraya, her zaman için dostuz şarkısından! Umarım dinlersiniz ve duygularınızı paylaşırsınız. Ben de sizlere bu müzik eşliğinde bu yazıyı yazarken, sözü dostlar soframızdan tonbalığı köftesi tarifi ile bitirmek istiyorum. Prinkipo tarifinde ton balığı ve patatesin dostluğu da bir ayrı güzel.

Hazırlama süresi 30 dakika

Pişirme süresi 20 dakika

Malzemeler

2 adet haşlanmış patates

200g konserve ton balığı

1/2 demet kıyılmış maydanoz

1 su bardağı galeta unu

1 tatlı kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Haşlanmış patatesleri bir kapta ezin. İçine yağı süzülmüş ton balığını didikleyip ekleyin. Tuz, biber ve maydanozu ekleyip yoğurun. Fırın tepsisine yağ kağıdını serin. Yoğrulmuş karışıma köfte biçimi verip galeta ununa bulayın, tepsiye yerleştirip 200 dereceye ısıtılmış fırında 20 dakika pişirin. Sıcak servis yapın. Afiyet olsun!

 

Bu yazıdaki seramik bebeği almak isterseniz aşağıdaki adresi ziyaret edin

https://hulisfunnyfoodadventure.com/urun-kategori/seramik-bebekler/

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir