Turuncu kedinin masalı

Bir varmış bir yokmuş, uzak mı uzak ülkelerden birinde fındık yemeyi çok mu çok seven bir adam varmış. Bu adamın pasta ve kedileri çok seven bir de kızı varmış. Kızın adı Ece imiş. Ece annesi ile birlikte pasta hazırlamayı çok severmiş. Ece nin tatlı yerine biraz da faydalı gıdalar yemesini isteyen fındık sever baba Ece ye biraz da sebze ye dedikçe Ece yemem yemem diye direniyormuş…

Bizim fındıkseverin günlerden bir gün Huli hanımın bahçesine yolu düşmüş. O da ne,!Bu bahçede çeşit çeşit kediler varmış, üstelik te bu kediler konuşuyormuş! Babayı çok seven kediler hoş geldin diye bizim fındıkseverin etrafından ayrılmaz olmuşlar…kara kedi sırtına tırmanmış, obur kedi bana yemek ver diye miyavlamış, böyle alt alta üst üste oynarken fındıksever Huli hanımla sohbete başlamış :

Fındıksever-bu kedileri ne ile besliyorsunuz Huli hanım, nasıl böyle konuşabiliyorlar?

Huli hanım- bu işin sırrını öğrenmek o kadar kolay değil demiş.

Baba eve gidince bu kedilerin hikayesini Ece ye anlatmış. Ece çok merak etmiş bu kedileri.Ece o gece rüyasında turuncu bir kedi görmüş. Turuncu kedi de konuşuyormuş.Ece’ye şöyle demiş:

Turuncu kedi- Güzel Ece , tatlı Ece kedilerin sırrını öğrenmek ister misin?

Ece-Eveeet demiş.

Turuncu kedi-O zaman ben yollara fındık dökeceğim o yolları takip et demiş.

Böyelece Ece esrarengiz yolculuğa başlamış… bir fındık bulmuş kapının önünde , üç adım sonra bir fındık, üç adım sonra bir fındık daha, böylece Ece babasına bu fındıklardan toplaya toplaya taaa Huli hanımın bahçesine kadar varmış. Bir de ne görsün bahçenin tam ortasında ulu güzel bir ağaç. Ağacın meyvaları karidesten tupturuncu, yaprakları ıspanaktan yemyeşil, dalları patatesten sapsarı, gövdesi fındık kaplı.

Ece seslenmiş- kimse var mı?

Derinden bir ses gelmiş- fındıktan gövdeme yaklaşşş! Veee hemen üç fındık ye!

Ece kafayı kaldırmış sesin geldiği yöne bakmış, ağacın tam tepesinde Turuncu Kedi ona el sallıyormuş.

Ece hemen üç fındık yemiş heyecanla

Turuncu kedi- yanıma gelmek ister misin?

Ece- evet demiş heyecanla

Turuncu kedi- o zaman başla fındıklara tutunarak gövdeme tırmanmaya

Ece hızla tırmanmış ağacın gövdesine sonra sormuş -şimdi ne yapayım?

Turuncu kedi- patates dallarıma tutun daha yukarı çık

Ece asılmış bir dala çatt dal kopmuş, Ece nin karnı da acıkmış artık  bakmış güzel bir patates atmış ağzına bir lokma, ayy ne güzelmiş bu patates püresi demiş

Turuncu kedi- hımmm beğendin mi, hele sen bir de yaprakların tadını bilsen…

Ece – aaa ben yemem onlar ıspanak, deyince

Turuncu kedi- sen, biz kedilerin sırrını öğrenmek istiyordun ya, sırlarımızdan birini açıklıyorum, biz ıspanak yedikçe konuşmaya başladık

Ece- neden ki? nasıl olur?

Turuncu kedi- çünkü ıspanak bizi hem güçlü, hem de zeki yapıyor. Biz hep yiyoruz , bence sen de yemelisin demiş.

Ece de uzanmış yapraklardan bir tanesini koparıp ağzına atmış- vayy hiç böyle hoş bir şey tatmamıştım… nasıl oluyor , hem tatlı değil hem güzel? demiş

Turuncu kedi- yaşasın! Ece artık ıspanak yiyor ! diye miyavlamış

Ece- benim merak ettiğim bir şey daha var: sen niye turuncusun ?

Turuncu kedi- meyvalarımdan üç tane ye , anlatayım demiş.

Ece hemen üç karidesi ağzına atmış

Turuncı kedi- ben karides yemeği çok severim. Bu ağaçtan başka hiçbir ağaçta karides yetişmez, ben de bu karidesleri yedikçe, tüylerim böyle güzel ve turuncu oldu demiş.

Böylece Ece Turuncu kedinin yanına kadar tırmanmış.

Sabah olunca Ece gördüğü rüyayı annesine anlatmış. Anne de hemen rüyadaki Ece nin çok sevdiği yiyeceklerden tuzlu bir pasta yapmaya karar vermiş. Huli hanıma bir mektup yazmış: bana böyle bir pasta tarifi verir misiniz? diye, Huli hanım bahçemdeki kedilere sormam lazım demiş.

Kara kedi- olur olmasına ama Ece ıspanak ve patates yerse diye miyavlamış

Obur kedi- bence de olur ama Ece karides ve fındık yerse diye mıyavlamış

Ece – yerim yerim diye neşeyle şarkı söylemeye başlamış- “turuncu kedi, güzel kedi , bizim eve de gelsene” diye, “çünkü artık bizim evde de senin çok sevdiğin fındık, patates, ıspanak ve karides var,  gel beraber yiyelim.”

Huli hanım- çok sevindim! O zaman ben de tarifi veriyorum demiş.

 

Malzemeler:

2 adet haşlanmış soyulup ezilmiş patates

2 çorba kaşığı süzme yoğurt

Zeytin yağı

Tuz , karabiber

1 soğan  rendelenmiş

Ispanak yıkanmış kesilmiş

Haşlanmış ayıklanmış karides

Yapılışı:

Bir pasta kalıbına önce soğan ve yağ ile kavrulmuş ıspanaklar kaşıkla bastırarak yayılır. Üstüne yoğurt ile karıştrılmış patates ezmesi yayılır. Kalıp dolapta biraz bekletilir sonra bir tabağa ters çevrilip üstü karides ve fındık ile süslenir

Ece’nin annesi bu tarifi hazırlamış dolaba koymuş. Aaaa o da ne, bu güzel pastanın üstüne gizlice Turuncu kedi gelmiş oturmuş. Ece de o kadar sevinmiş ki hep birlikte afiyetle yemeklerini yemişler.

Turuncu kedi masalını sevdiyseniz belki sizin rüyanıza da girer, kim bilir, eğer gelirse  bana da anlatırsanız sevinirim!

Bundan sonra sıra Ela ve Çınar ın masallarında siz okumaya devam edin 🙂

 

“Turuncu kedinin masalı” için 4 yorum

  1. Sevgili Ece pastayı afiyetle yemiiiş. Fındık seven bana muradına etmiş, okuyanlar çıkmış kerevetine. Ya turuncu kedi? Bize de gelir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir