Uzay’da bowling masalı

Günlerden bir gün ,uzay kraliçesinin bir oğlu olmuş. Annesi babası çocuklarının adını Uzay koymuşlar. Uzay emeklemiş, yürümüş artık  gezegenler arasında oyun oynuyormuş: üç taş, beş meteor…

Ailece bir gün dünyaya gezmeye gelmişler. Ve arkadaşlarıyla bowling salonuna gitmişler. Uzay, orada o büyük toplarla oynamayı çok istemiş ! Ama bu oyun için daha büyümesi, kollarının güçlenmesi, boyunun uzaması gerekiyormuş.

O da hayalinde, gezegenler arasında beş meteor oynarken, taşları bowling topu, gezegenleri de kuka olarak canlandırmış. “Ama, tüm samanyolu boyunca, topu yuvarlamak için yine de biraz daha büyümen lazım” demişler ona, uzay gemisiyle yanından  geçen astronotlar. Annesi hadi gidiyoruz deyince hayallerinden uyanmış, hemen komik bowling pabuçlarını çıkarmış uzay botlarını giymiş.

Sonunda bowling salonundan ayrılmışlar. Uzayın kraliçesi olan annesi , oğlunu biraz durgun görmüş. Onu neşelendirmek için, kendi gezegenlerine dönünce, dünyadan yanında getirdiği çok özel bir bitkiden, değişik bir yemek yapmaya karar vermiş.  Bu özel bitki sadece Huli hanımın bahçesinde yetişirmiş. Ama uzayı ve uzaylıları çok seven Huli hanım, gezegen komşuluğu adına, bir bağ bitkiyi uzay kraliçesine vermiş. Yanında da tabii FOS yani Faydalı Olağanüstü Sunumlar kitabından ,boy uzatan, pazuları geliştiren çok özel bir tarif. Bu bitkiye dünyada , pırasa deniliyormuş.

Uzay kralı malzemeleri uzay mekiğinin bagajından, üslerindeki masanın üzerine getirmiş.

Malzemeler:

1 kg pırasa incecik kıyılıp haşlanmış ve suyu süzülmüş

1/2 kg kıyma

100 g taze kaşar peyniri rendesi

3 yumurta çırpılmış

6 çorba kaşığı tepeleme mısır unu

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı karbonat

Uzay kraliçesi de pırasadan, uzayın çok seveceği bu tarifi hazırlamaya koyulmuş.

Suyu iyice süzülmüş ve soğumuş pırasalara  kıyma, kaşar , 3 kaşık mısır unu , tuz, kabartma tozu  ve karabiberi eklemiş, bir güzel yoğurmuş. Uzay da annesine sorular soruyormuş: “yardım edebilir miyim ?” diye . O da yoğrulan malzemelerden koparıp annesinin gösterdiği gibi avuç içi büyüklüğünde köfteler yapmaya başlamış.

Bu köfteleri, önce kenara ayrılan 3 kaşık mısır ununa, sonra da yumurtaya bulayıp, yağ kağıdı serili fırın tepsisine yan yana dizmişler. Fırını 180 derece sıcaklığa önceden ısıtıp 30 dakika köfteler kızarıncaya kadar pişirmişler.

Sofraya gelen pırasa köftelerine limon suyu sıkıp bayıla bayıla yemiş Uzay.

Bu sihirli köfteyi kışları yedikçe, her gün boyu biraz daha uzamış, biraz daha pazuları çıkmış. Bir gün annesi, babası ve o , samanyolunda bowling toplarını yuvarlayıp gezegenlere atarken  taa uzaklardaki yıldızları bile vurmuş!! En başarılı bowling oyuncusu olarak ünü tüm galaksiye yayılmış!

Bu masal da burada bitmiş, afiyet olsun büyümek isteyip bu köfteyi yiyen çocuk dostlarıma!

Sevgili okurlarım bu tarif te annemin yemek defterinden. İsteyen fırın yerine tercih ederse orijinali gibi yağda kızartabilir. Beğendiniz mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir