Yeni yılı karşılamak

Her sene bir yılı tamamlarken bir bilanço yapmaya başlar insan. Bu yıl nasıl geçti, neler yaşandı, neler getirdi hayatımıza, neler götürdü?

Yaptınız mı siz de hesaplarınızı? Ne beklentileriniz ne ümitleriniz vardı 2017 başlarken? Bu idealleriniz için siz ne yaptınız, ne yapamadınız? Neyi iyi yaptınız, neyi daha iyi yapabilirdiniz? Ne dersler çıkardınız? 2018 de neyi farklı yapacaksınız farklı sonuçlar almak için?

Ne engeller, ne şeytanlar çıktı karşınıza bilinçaltınızın size ürettiği, haydi şimdi temizlik zamanı sizin kafanıza işlenmiş tüm önyargıları, kalıpları, söylemleri büyüklerinizden atalarınızdan, geçmiş yıllarınızdan… sevgiyle onlara iade edin ve derin bir nefes ile başlayın 2018 hazırlıklarına!

Küçük mutluluklarınızı not alın bir köşeye, bazen harika bir ilaç olacak size onlar ümidinizi yitirmeye başladığınızda…unutmayın her gecenin ardından bir güneş doğar! Taa Sümerlerden günümüze kutlanan “Nartugan” doğan güneş bayramının anlamını, geçen sene bu vakitler paylaşmıştım sizin ile, yine bu blogtan “Türklerde çam süsleme geleneği…” yazımda.

 O halde kırdıysanız narlarınızı, yaktıysanız ada çaylarınızı haydi bugün henüz yapmadı iseniz başlayın süslemeye akçamlarınızı. Altına iliştirin tüm dileklerinizi, gönlünüzde ne varsa beklediğiniz yeni bir yıldan. Sağlık, mutluluk, bolluk, yeni başlangıçlar, güzel duygular, iyi insanlar yolunuza çıkacak, hayat başarısı, kendiniz ile barış, komşunuz, arkadaşlarınız, yöneticileriniz, aileniz, eşiniz, çocuklarınız ile barış, geçmişiniz ile barış, geleceğiniz ile barış, dünya için barış, ülkemiz için barış…. ne varsa artık gönlünüzden geçen!

Yeni yıla giriş ritüelleri yöreden yöreye, toplumdan topluma değişiyor! Mesela yılbaşı gecesi saatler tam 12’yi gösterdiğinde bir poşetin içinde kapının eşiğinde nar patlatılır. Sonra o nar masada yerini alır. Bereketi temsil eden narın, yıl boyunca masaların bereketini artıracağına inanılır.

Ya da masanızda bulunduracağınız ceviz ve bademin (tüm kuru yemişler arasında en önemlisi bu ikisiymiş) evinizde bolluk ve bereket sağlayacağı düşünülüyor.Yılbaşı sofranızı süslemek için kullanacağınız defne yaprakları, kötü enerjileri uzak tutmaya yarayacakmış. Aynı zamanda defne yaprağı, insan sağlığına iyi geldiği ve bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği için tüketilir bunun da bir sene boyunca sağlık getireceğini düşünüyorlar.

Yeni yılın ilk sabahına uyandığınızda ilk yiyeceğiniz şeyin bir tatlı olması, tüm senenin tatlı ve güzel geçmesine yardımcı olacağına inanılıyor.Yeni bir ev alındığında ve yeni bir seneye girerken iyi dileklerle birlikte omzunuzdan geriye doğru bir tutam tuz atmanın da uğur getireceğine inanılıyor.“Yeni yılda mandalina ve portakallar elden ele geçirilirmiş. Mandalina şansı, portakal zenginliği temsil edermiş. Üzüm zenginlik, refah; nar, bereket ve bolluk getirirmiş.”

“Yılbaşında yenen börülce şans, mercimek taneleri paraya benzediği için uğurlu sayılırmış. Bu yüzden de dünyanın birçok ülkesinde yeni yıl yemeği olarak pirinç ve mercimek kullanarak yemekler yapılırmış. Baklagiller, pişirilince büyüdükleri için parayı sembolize ederlermiş.”

Devrini tamamladığı için, yuvarlak şekilli tatlıların uğur getirdiği kabul edilmektedir. Donutlar, Meksikalıların rosca de reyes’u, İtalyanların chiacchiere, Hollanda’nın Ollie bollen’inin ve keklerin içerisine katılan bir altın parçasını bulana şans getireceğine inanılmaktadır. Bazı kültürlerde badem de koyulur ve bulana yıl boyu şans getireceğine inanılırmış.”

Saatler gece yarısını göstermeden önce herkes 12 üzüm tanesini hazırlar ve gece tam 24.00’te üzümlerini yerler. İspanyollar ve Brezilyalılar şarapla yıkanarak yenen üzüm tanelerinin, gelecek yılda mutlu geçecek 12 ayı simgelediğine inanırlarmış.

“Gene Brezilyalılar gece 12:00 ı karşılarken 12 kere dalgaların üstünden atlarlarmış”. ” İspanyollar baştan aşağı kırmızı giyinirlermiş”.

Şimdiden hepinizin yeni yılı kutlu olsun! Ben de  yılbaşı için size hafif bir tatlı tarifi vereyim istedim bu yazımın sonunda: geleneksel Huli hanımın irmik pastasının orijinal versiyonu!

Hazırlama ve pişirme süresi toplam 30 dakika

Malzemeler:

1 kg süt

7 çorba kaşığı irmik

12 çorba kaşığı toz şeker

3 çorba kaşığı tarçın

150 g ceviz içi

Yapılışı:

İrmik, şeker ve sütü karıştırarak orta ateşte dibini tutturmadan koyu bir muhallebi haline getirin. Bir pasta kalıbını su ile ıslatın. Muhallebinin yarısını içine dökün. Tarçın ile karıştırılmış dövülmüş ceviz içini, pasta kalıbındaki muhallebinin üstüne yayın. Tencerede kalan muhallebiyi de kalıba dökün. Soğuyunca buzdolabında 3-4 saat bekletin. Düz bir tabağa ters çevirin üzerini de tarçın ya da hindistan cevizi ile süsleyin. Yeni yıl başladığında tatlı tatlı yiyin. Afiyet olsun! Tüm dilekleriniz gerçek olsun!

 

“Yeni yılı karşılamak” için 2 yorum

  1. Allahimmm!!Inanmiyorum..Ama hemen anladim irmik pastasi oldugunu ..Iyi bir yil dilerim.Sevgiyle kal,irmik pastasiz kalma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir