Zaman ve Somon

Vakti zamanında, dünyanın kuzeyinde, buzullar ilerlemiş kayaları iterek toprakların içine girmiş; adeta bir bıçak gibi önüne gelen herşeyi ama herşeyi kesmiş…sonra zaman ile buzlar erimiş, denizlerle birleşmiş ve doğa harikası girintiler oluşmuş.

Tepelerden akan akarsular şelaler şeklinde kayalardan denizlere dökülmüş ve işte tam o anda iri somon balığı da akarsuların denize döküldüğü noktada  yumurtalarını bırakmış…

Zaman içinde ben diyeyim 50 yıl siz deyin yüzyıl somon balıkları çoğalmış bir koloni kurmuş!

Bu kolonide dişi somonlar ve erkek somonlar arasında eşitlik varmış. Her işte dişiler de yer alıyor, önemli kararlarda söz hakları oluyormuş: mesela koloninin nerden nereye hareket edeceğine onlar karar veriyorlarmış.

Günlerden bir gün iri,sakallı, sarışın adamlar bu somonları farketmişler ve ağ atıp yakalamaya başlamışlar!

Etini, derisini, kılçığını, yumurtasını tüketmeye başlamışlar. Somonların korunmak için yapabilecekleri hiç birşey yokmuş.

Derken genç hür somon koloniyi ardına takıp derin denizlere yüzmeye başlamış. Gece yüzmüşler gündüz yüzmüşler tam 65 yıl yol almışlar ve güvenli sulara gelmişler. Burada yeniden yumurtlamışlar ve yeni genç hür somonlar dünyaya gelmiş.

Ve derken yine insanlar…aynı hikaye devam etmiş durmuş.

Ama günümüzde somonların avlanması yasalarla kontrol altına alınmış. Omega 3 açısından çok zengin olan somon eti tüketilmeye başlamış: haplar, çiğ ya da füme edilmiş etler dünyanın dörtbir yanında alıcı bulur olmuş.

Hadi biz de bugün füme somondan bir meze hazırlayalım.

Hazırlanışı 20 dakika

Malzemeler:

1 paket füme somon balığı eti

10 adet grissini

3 kaşık süzme yoğurt

1 kaşık mayonez

2 diş sarımsak püre halinde

1/2 demet ince kıyılmış dereotu

Tuz, karabiber

Yapılışı:

Somon dilimlerini tek tek grissinilerin etrafına rulo halinde sarın. Diğer malzemeleri karıştırıp bir dip sos elde edin ve rulolarla birlikte değişik bir meze olarak misafirlerinize ikram edin. Afiyet olsun!

“Zaman ve Somon” için bir yorum

  1. Leziz görünüyor ,elinize sağlık, ilk fırsatta Ece’ye yapacağım , çok seviyor 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir