Züheyre Ninenin Kestaneli Kereviz Yemeği

Kestaneli kereviz

Züheyre nine kestaneli kereviz yemeği ile ün salmış yaşlı bir nineymiş. O bölgede yaşayanlar kapısında kuyruk olur onun bu dillere destan yemeğini yemek için, tarifini almak için gece gündüz demeden bekleşirlermiş. Bu yemek onun atalarından yadigarmış. Kuşaktan kuşağa geçer unutulmazmış. Bunu duyan bizim iki kardeş, kereviz sevmeyiz biz diye düşünseler de, meraktan da uykuları kaçıyormuş. Egede yolumuz oraya düşerse, biz de Züheyre nineyi ziyarete gidelim diye konuşmuşlar aralarında.

O yörede yaşayanlar içinde Züheyre nine masmavi boncuk gözlü, düz saçlı, kültürlü, fransızca konuşan , yurtdışını görmüş , o ülkenin ulu önderi ile aynı çağda yaşamış, modern ve görgülü bir hanımmış. İki oğlu, bir kızı, dört torunu varmış. En sevdiği şarkıyı mırıldanır “bir dalda iki elma biri al biri alma…” beyaz iş nakışlarını işlermiş. Çocukları çok sever, bayramlarda onlara kendi elleriyle hazırladığı mendiller içinde şekerler dağıtırmış.

İşte bir bayram sabahı, Pıtır ve Pıtırcık ta onun evine uğramışlar… Tok tok tok kapıyı çalmışlar. İçerden bir ses “kim ooo?” demiş. Ninecim biz Pıtır ile Pıtırcık seninle tanışıp bayramlaşmaya geldik demişler. Züheyre nine kapıyı açmış. İçerden de mis gibi yemek kokusu geliyormuş… Nine onları hemen sofraya buyur etmiş: ” Tanrı misafirisiniz gelin hele benim bayram yemeğimden yiyiverin” diye onlara da iki tabak eklemiş masaya. Bizimkiler önyargılı, ama meraklı, bakmışlar ki bu yemek öyle kötü filan kokmuyor. Biraz tadına bakmışlar harika! Pıtırcık hemen tarifini sormuş. Nine de başlamış anlatmaya…Pıtırcık ta not almaya

Hazırlama süresi: 40 dakika

Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

1 kg kuzu eti kuşbaşı kesilmiş

1 kg kereviz soyulup küp küp doğranmış

250 g kestane haşlanıp ayıklanmış

1 soğan iri doğranmış

1/2 çay bardağı zeytinyağı

2  bardak sıcak su

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

Terbiyesi için 1 yumurta ile 1 limon suyu çırpılmış

Yapılışı:

Düdüklü tencerede kuzu eti ve soğan kızgın yağda  suyunu salıp çekene kadar pişirilir. Sıcak su eklenir pişirilmeye devam edilir. Kereviz, kestane, tuz, biber eklenip tencere kapatılır. Düdüğü öttükten sonra 30 dakika altı kısılıp pişirilir. Buharı kaçınca tencerenin kapağı açılıp içine terbiyesi eklenir. Bir taşım kaynatılıp servis yapılır.

Yemekler yenmiş derken ayrılma vakti gelmiş. Pıtır Pıtırcık el öpüp, bayram kutlayıp, teşekkür etmişler. Nine de onlara içi şeker dolu bayram mendillerinden hediye etmiş.

İki kardeş bu yemeği çok sevmişler. Kış gelse de kereviz çıksa, biz de bu yemekten yesek diye ,o gün bugündür yazları zor geçirmeye başlamışlar. Tabii Züheyre nine vefat etmiş, ama onu sevenler hala bu yemeği pişirir, onu rahmet ile anarlarmış.

Umarım siz de bu tarifi beğenmişsinizdir, yerken Züheyre nineye bir hayır dua okursunuz.

Dip not: Çok çektin huzur içinde uyu sevgili anneanneciğim…

“Züheyre Ninenin Kestaneli Kereviz Yemeği” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir